Místopis > Profil místa, objektu
MÍSTOPIS
Hledej
v oblasti
Profil místa, objektu, lokality
Jalubí   
      Obec v klidové oblasti na jihovýchodním okraji Chřibů. Dominantou obce je kostel sv. Jana Křtitele. Možnost sportovního vyžití - koupaliště, tenis, volejbal, fitnes, fotbal. V obci žije 1720 obyvatel.
Původ zajímavého názevu obce je nejasný. Možná pochází od osobního jména Gelabb, neboť na panství velehradském je připomínán roku 1399 nějaký Hanus Gelabb. V lidové etymologii je název vysvětlován: já líbím po umytí místní vodou.
Obec vznikla na místě vykáceného lesa mezi l. 1250 - 1265, kdy je jmenována jako příslušenství velehradského panství. Okolo roku 1563 je v obci poprvé připomínán svobodný dvůr. Jalubští poddaní byli povinni tzv. krevním platem majiteli Buchlova na pastvy a jiné užitky z Buchlovských hor. Obcí vedla cesta z Hradiště do Zdounek. Stávala zde hospoda s celoročním právem šenkování piva i vína. Fara v Jalubí byla již od 14. století jako součást velehradského opatství a byly k ní dlouhou dobu přifařeny obce Jankovice, Košíky, Sušice a Traplice. Významným zaměstnáním obyvatel obce byla až do počátku 20. století hrnčířská výroba.
Původní farní kostel sv. Jana Křtitele pocházel ze 14. století ke kterému byla roku 1405 připomínána kaple. Současný kostel sv. Jana Křtitele je pozdně barokní stavbou pocházející z doby kolem roku 1763. V kostele se nachází tři oltáře s obrazy Ignáce Raaba. Kaplička za obcí je z roku 1737. Socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1856.
 Název:  Jalubí
 Typ objektu/místa:  Obec / město
 Barevné stezky:  
 Upřesnění typu:  obec
 Oblast:  Uherskohradišťsko
 Okres:  Uherské Hradiště
 Nadmořská výška:  218 m n.m.
 Poloha:  
 Přístupnost:  volně přístupný
 GPS souřadnice:  
 Majitel:  Obec Jalubí
 Kontakt (majitel):  Obecní úřad - Jalubí č. 135, 687 05 Jalubí - tel.: 572 573 121, fax: 572 573 130, e-mail: jalubi@iol.cz
 WWW stránky:  
 Konané akce:  
Fotografie místa:
Obec Jalubí
Obec Jalubí
Chřiby-průvodce.cz - portál turistické oblasti Chřiby